Godło Rzeczypospolitej Polskiej Logo Facebook ZSTiE Logo IBM Logo WSB

ZSTiE

we Wrocławiu

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Edukacja w Miejscach Pamięci

Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach

Dnia 17 maja 2018 r. klasa 1b i 1 c uczestniczyła w projekcie: ,,Edukacja w Miejscach Pamięci'' w Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Obiekt ten, jest poniemieckim ośrodkiem w którym podczas wojny francusko pruskiej oraz w trakcie I i II wojny światowej był jednym z centralnych obozów jenieckich na terenie Niemiec. Różnice między warunkami życia jeńców w obozie zależały od tego, czy dany kraj z którego pochodził jeniec był sygnatariuszem konwencji genewskich. Z tego powodu, że ZSRR nie był sygnatariuszem, jeńcy sowieccy byli traktowani o wiele gorzej niż inni uwięzieni. Następnie udaliśmy się na cmentarz ofiar wojennych. Cmentarz ukazał nam różnice między szacunkiem do człowieka w czasie I wojny światowej., jeńców bowiem wtedy chowano w pojedynczych imiennych mogiłach, natomiast w trakcie II wojny światowej w zbiorowych bezimiennych mogiłach. Stalin mówił: ,,Śmierć jednego człowieka to tragedia, śmierć milinów to statystyka''. W czasie II wojny światowej w życie weszły masowe mogiły, ciało zmarłego człowieka nie było traktowane z jakimkolwiek szacunkiem. Następnie pojechaliśmy do Starego Grodkowa, na miejsce mordu i pochówku Oddziału Bartek. W miejscu które odwiedziliśmy we wrześniu 1946r zabito kilkudziesięciu żołnierzy z oddziału Narodowych Sił Zbrojnych dowodzonego przez Henryka Flamego oddział NSZ ? Bartek". Było to największe zgrupowanie partyzanckie działające w latach 1945 ? 1947 na obszarze Śląska Cieszyńskiego i Zachodniej Małopolski (głównie Żywiecczyzny). Walczyło o niepodległą, wolną, demokratyczną, katolicką i narodową Polskę a przede wszystkim o usunięcie okupacji sowieckiej z ziem polskich. UB podzieliło Oddział na grupy gromadząc ich w opuszczonych budynkach, które wysadzano po tym, gdy żołnierze poszli spać po ,,przyjęciu" organizowanym przez UB. Następnym punktem naszej wycieczki był Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. Rezydencja Piastów Śląskich powstała w XIII w. Jest to wspaniały renesansowy zamek, jedyny taki na Opolszczyźnie. Od zewnętrznej strony największe wrażenie sprawiała bogata fasada budynku z kamiennymi figurami Piastów o rzeczywistej wielkości, będący najznakomitszym zabytkiem renesansu w Europie Środkowej. W salach zamkowych od 1945 roku mieści się Muzeum Piastów Śląskich, w którym prezentowana jest historia miasta, ciekawe dzieje Piastów Śląskich oraz rzeźba i malarstwo śląskie.

Refleksje naszych uczniów po wycieczce były zgodne:

Sama wycieczka była dla mnie ciekawym doświadczeniem. Z zainteresowaniem wziąłem udział w żywej lekcji historii. Dowiedziałem się wielu interesujących faktów historycznych

Patryk Sz.

Moim zdaniem, mimo iż armia czerwona była armią kraju komunistycznego, jej żołnierze powinni byli być traktowani z szacunkiem, tak jak wszyscy inni żołnierze. Moje refleksje po wycieczce są następujące: nieważne kim człowiek był i co zrobił, każdy zasługuje na szacunek.

Marek F.

W trakcie zwiedzania cmentarza jenieckiego najbardziej poruszył mnie kontrast pomiędzy sposobem chowania zmarłych w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej. Niepojęte jest dla mnie to, jak mocno może zmienić się mentalność ludzka w czasie - zaledwie dwudziestu lat.

Kamil

lambimowice 01 lambimowice 01 lambimowice 01 lambimowice 01 lambimowice 01 lambimowice 01 lambimowice 01