Godło Rzeczypospolitej Polskiej Logo Facebook ZSTiE Logo IBM Logo WSB

ZSTiE

we Wrocławiu

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Projekt IPN „Niezłomni – Niepochowani” - uczczenie ofiar UB

Adresatem projektu byli uczniowie naszej szkoły, którzy z zainteresowaniem brali udział w różnych formach propagowania wiedzy z historii najnowszej. Na terenie szkoły i z inicjatywy nauczycieli:
J. Trzebniak, B. Kręgielewskiej, H. Strachowskiej i B. Hołowni miały miejsce działania poprzedzające udział w projekcie. We wrześniu i październiku 2016r. zorganizowano wystawę pod hasłem: „Akcja Burza”. Uczniowie oddali cześć Żołnierzom Niezłomnym biorąc udział w uroczystościach na Cmentarzu Osobowickim 1 Marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Kolejnym działaniem był wykład poświęcony największej operacji UB Lawina, który prowadził Naczelnik Wydziału Opolskiego IPN dr Bartosz Kuświk. Wypowiedzi wysłuchali uczniowie klas 1c i 3b wraz z nauczycielami.
Interesującym przedsięwzięciem była gra szkolna „Bartek” wg scenariusza przygotowanego przez IPN, który można było modyfikować. Uczestniczyło w niej 5 drużyn składających się z uczniów klas 1-3. Była to ciekawa lekcja historii, uczniowie nie tylko wyszukiwali informacje, ale także łączyli je w ciągi tematyczno-historyczne. Wydarzeniem podsumowującym ten etap był udział w gali w opolskim Ratuszu z udziałem Oddziału Opolskiego IPN, na której wręczono szkołom, biorącym udział w projekcie, certyfikaty.Zamknięciem udziału w projekcie był wyjazd 14 czerwca 2017r. uczniów klas trzecich do Starego Grodkowa na leśnie mogiły pomordowanych żołnierzy z Oddziału Henryka Flame ps. „Bartek”. Odbyło się spotkanie z pracownikami realizującymi projekt „Poszukiwanie miejsc pochówków…”, i wysłuchali wykład na ten temat. Najważniejszym przeżyciem dla uczniów był moment refleksji towarzyszący zapaleniu zniczy w barwach biało-czerwonych pod Krzyżem Pamięci o pomordowanych, niewinnych ofiarach systemu komunistycznego w Polsce. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem, na prośbę uczniów będzie powtórzony w roku następnym.

Projekt IPN „Niezłomni – Niepochowani” - uczczenie ofiar UB  Projekt IPN „Niezłomni – Niepochowani” - uczczenie ofiar UB  Projekt IPN „Niezłomni – Niepochowani” - uczczenie ofiar UB  Projekt IPN „Niezłomni – Niepochowani” - uczczenie ofiar UB  Projekt IPN „Niezłomni – Niepochowani” - uczczenie ofiar UB  Projekt IPN „Niezłomni – Niepochowani” - uczczenie ofiar UB  Projekt IPN „Niezłomni – Niepochowani” - uczczenie ofiar UB

 

Edukacja w miejscach pamięci

26 maja 2017 r. odbyła się wycieczka edukacyjno - wychowawcza klas 1A i 1 B z wychowawcami, docelowo do Gross – Rosen, w ramach projektu Departamentu Edukacji Urzędu Miasta: „Edukacja w Miejscach Pamięci” Na zamku w Bolkowie uczniowie poznali architekturę i broń średniowieczną. Zwiedzali Kościół Pokoju w Świdnicy wpisany Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zwiedzanie obozu w Gross- Rosen rozpoczęło się projekcją filmu, a następnie przewodnik „zabrał” uczniów na trudną i bolesną lekcję historii - przejście po terenie byłego obozu (brama obozowa i wartownie strażnicze, rekonstrukcja baraku francuskiego, plac apelowy, budynek kuchni więźniarskiej, historyczny kamieniołom - miejsce pracy więźniów). Uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych na temat - „Korespondencja więźniarska”, w oparciu o przejmujące wspomnienia i relacje byłych więźniów. Niesamowitym przeżyciem było obejrzenie wystawy na temat więźniów - piłkarzy "Herosi w pasiakach". W tym niezwykłym meczu Polacy wygrali z Niemcami 1:0, bramkę strzelił kapitan drużyny Zdzisław Lewandowski. Celem wycieczki było wpojenie młodzieży potrzeby troski o dziedzictwo przeszłości kraju i umacnianie poczucia tożsamości narodowej, poprzez uświadamianie odpowiedzialności, szlachetności i poświęcenia poprzednich pokoleń. Rozbudzenie świadomości, że Ojczyzna to nie tylko „bycie” w ważnych miejscach, ale także emocje i przeżycia im towarzyszące, wzbudziło w uczniach refleksje, a wycieczka i jej atmosfera zapadnie trwale w sercach i pamięci uczniów. Wycieczka stanowi bowiem ważny element w procesie edukacji patriotycznej, wychowania obywatelskiego i kształtowania miłości Ojczyzny, wywołuje emocje, sentyment do przeszłości, budzi poczucie dumy z narodowych wartości, pomaga utożsamiać się z tymi, którzy niejednokrotnie miłość do Ojczyzny przypłacili własnym życiem.

Koordynator projektu Halina Strachowska

Edukacja w miejscach pamięci Edukacja w miejscach pamięci Edukacja w miejscach pamięci Edukacja w miejscach pamięci Edukacja w miejscach pamięci Edukacja w miejscach pamięci

 

Konferencja "Czas na Zawodowców"

W naszej szkole 13.06. odbyła się Konferencja „Czas na zawodowców, czyli jak zdobyć dobrą pracę?”

Wydarzenie to miało na celu uświadomienie nam:

  • jak wybierać dalsze ścieżki swojej kariery zawodowej,
  • jak wykreować w sobie specjalistę w danej dziedzinie, jak stać się wykwalifikowaną konkurencją na arenie aglomeracji wrocławskiej.

Uczniowie podczas tej imprezy mieli możliwość poznania przedstawicieli firm, ich produktów oraz usług, zadania paru pytań związanych z działalnością ich branż.

Uczestnicy konferencji zobaczyli m.in. prezentacje dotyczące pracy i działań skierowanych dla młodych na przykładzie firm: Amazon, Whirlpool, Rawlplug, Elektrotim.

Konferencja była wielkim Sukcesem
Patronami medialnymi byli: Echo24, Gazeta wyborcza, Radio Złote Przeboje.
Organizatorem konferencji była Gazeta Wyborcza oraz Zespół Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych we Wrocławiu.

Szczegóły z konferencji znajdują się na stronie Gazety Wyborczej.

Relacja Echo24: https://www.youtube.com/watch?v=CepH-SA9Qrs

http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,21952539,tylko-dla-specjalistow-na-kogo-czeka-praca-w-aglomeracji-wroclawskiej.html

Konferencja 'Czas na Zawodowców' Konferencja 'Czas na Zawodowców' Konferencja 'Czas na Zawodowców' Konferencja 'Czas na Zawodowców' Konferencja 'Czas na Zawodowców' Konferencja 'Czas na Zawodowców' Konferencja 'Czas na Zawodowców'

 

XIII międzyszkolny konkurs matematyczny „ Logika i Matematyka”

Dnia 24.03.2017r. w naszej szkole - Zespole Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych we Wrocławiu - odbył się XIII międzyszkolny konkurs matematyczny „Logika i Matematyka”.

W konkursie wzięło udział blisko 400 uczniów z dolnośląskich techników. W finale spotkało się czterdziestu dwóch uczestników z 14 szkół reprezentujących cały Dolny Śląsk - uczniów odświętnie ubranych, w bojowych nastrojach i z głowami pełnymi wiedzy.

Rozpoczęcie konkursu nastąpiło po oficjalnym otwarciu przez z-cę dyrektora – pana Wiktora Ziętarę. Następnie uczestnicy w skupieniu i z zaangażowaniem rozwiązywali zadania i łamigłówki logiczne, niektóre z zaskakującymi rozwiązaniami.

Po zakończeniu rozwiązywania zadań konkursowych, nastał czas na poczęstunek i wręczenie dyplomów potwierdzających uczestnictwo.

Kolejną częścią dnia były zabawy integracyjne prowadzone przez uczennicę naszej szkoły Magdę Weber. Najciekawszą formą zabawy było narysowanie matematyki jako osoby. Zespoły prezentowały swoje odlotowe prace w sposób swobodny i humorystyczny. Było wiele śmiechu ale prace zawierały bardzo trafne skojarzenia ludzkich cech osobowości z istotą królowej nauk – MATEMATYKI.

Po tej chwili relaksu omówiono rozwiązania i odpowiedzi zadań konkursowych.

Dyplomy i nagrody (w postaci bonów prezentowych) dla zwycięzców wręczył dyrektor naszej szkoły pan Rafał Cichocki.

Laureatami XIII edycji konkursu zostali: Michał Spisak z Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy uzyskując 28 punktów, Patryk Olejniczak z Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu zdobywając 25 punktów i Jakub Nęcki z Elektronicznych Zakładów Naukowych we Wrocławiu z dwudziestoma punktami.

ZWYCIĘZCOM I WSZYSTKIM UCZESTNIKOM GRATULUJEMY.
SZKOŁOM DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W KONKURSIE.

Do zobaczenia za rok ☺

 

zrelacjonowała: Wiktoria Młynek kl. 3C

konkurs "Logika i Matematyka" konkurs "Logika i Matematyka" konkurs "Logika i Matematyka" konkurs "Logika i Matematyka" konkurs "Logika i Matematyka" konkurs "Logika i Matematyka" konkurs "Logika i Matematyka" konkurs "Logika i Matematyka" konkurs "Logika i Matematyka" konkurs "Logika i Matematyka" konkurs "Logika i Matematyka"

 

 


Strona 1 z 28